Pneumokokové ochorenia u dospelých

Pneumokokové ochorenia sú celosvetovým problémom a patria medzi najčastejšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti.1 Významné riziko predstavujú predovšetkým invazívne formy pneumokokových ochorení (meningitída, bakteriémia, sepsa) a pneumokokový zápal pľúc - pneumónia.

Streptococcus pneumoniae – pneumokok, je baktéria guľatého tvaru, ktorá má na povrchu púzdro zložené z cukrov – polysacharidov. Podľa variantov polysacharidového obalu rozlišujeme viac ako 100 podtypov baktérie, ktoré označujeme rôznymi číslami a písmenami. Niektoré sérotypy vyvolávajú invazívne pneumokokové ochorenia. 20 sérotypov baktérie, ktoré sú obsiahnuté vo vakcíne APEXXNAR, bolo v roku 2022 na Slovensku zodpovedných až za takmer 90% prípadov invazívnych pneumokokových ochorení u osôb vo veku 59 rokov a starších.2

Okrem nízkej zaočkovanosti je problémom aj zvyšujúca sa odolnosť pneumokokov voči antibiotikám, čo komplikuje liečbu týchto infekcií. Pneumokokový zápal pľúc môže byť život ohrozujúcim stavom.

Ohrozenie seniorov

Na pneumokokové ochorenia sú náchylnejšie popri deťoch do 2 rokov, seniori nad 59 rokov (aj kvôli zníženej výkonnosti imunitného systému) a ľudia s oslabenou imunitou. Zvýšené riziko hrozí u chronicky chorých osôb (chronické kardiovaskulárne ochorenie, chronické respiračné ochorenie, chronické ochorenie obličiek alebo pečene, diabetes a ďalšie). Rizikovými faktormi sú aj alkoholizmus a fajčenie.3

Pneumokok môže spôsobiť závažné ochorenia

Pneumokoky sa u niektorých ľudí vyskytujú v ústach a nosohltane a sú súčasťou bežnej bakteriálnej flóry. Ochorenia, ktoré pneumokok vyvoláva, sú dôsledkom narušenej obranyschopnosti organizmu, napríklad dôsledkom prirodzene zníženej imunity súvisiacej s vyšším vekom alebo po prekonaní vírusového ochorenia. Pneumokoky sa rozšíria do iných oblastí v tele, kde sa za bežných okolností nevyskytujú, a vyvolajú tam infekciu.

Baktéria sa prenáša kvapôčkovou infekciou, napríklad kašľom alebo kýchaním. Zdrojom nákazy je chorý človek s pnemokokovou infekciou alebo prenášač bez akýchkoľvek príznakov.

Len čo sa pneumokok dostane do tkaniva dýchacích ciest a ďalej do pľúc, môže preniknúť aj do krvného obehu. Invazívne bakteriálne ochorenia, pri ktorých baktériu nachádzame priamo v krvi alebo mozgovomiechovom moku, sú charakterizované tým, že už za niekoľko hodín od prepuknutia nákazy môžu byť ohrozené základné životné funkcie. Invazívne ochorenia prichádzajú rýchlo, neočakávane a môžu spôsobiť trvalé následky alebo smrť.