Očkovanie ako prevencia

Očkovanie ako prevencia pneumokokových ochorení u dospelých

Očkovanie sa stále považuje za najúčinnejšiu prevenciu infekčných ochorení. Význam má aj v dospelej populácii, pretože môže pomôcť zabrániť prenosu ochorení, ktoré sa častejšie vyskytujú v dospelej populácii alebo pre ňu predstavujú vyššie riziko.

Ako funguje očkovanie?

Úlohou očkovania je aktivácia príslušných buniek imunitného systému na tvorbu protilátok. Protilátky potom cirkulujú v tele a plnia úlohu „strážcov“. Po vstupe baktérie do organizmu sa na ňu naviažu, zneutralizujú ju a znemožnia jej množenie, šírenie a napádanie ďalších buniek v tele. Chránia tak organizmus pred vypuknutím infekcie.

Vďaka tomuto procesu dokáže očkovanie chrániť ľudský organizmus pred množstvom závažných, prípadne aj smrteľných ochorení.

Očkovaciu látku (vakcínu) tvorí malé množstvo oslabených alebo usmrtených baktérií, vírusov alebo ich častí, ktoré nie sú schopné vyvolať ochorenie. Vakcínou sa nie je možné nakaziť.

Telo si očkovaním vytvorí protilátky proti danému mikroorganizmu, a ak sa s ním v budúcnosti stretne, je pripravené bojovať proti nemu. Ochorenie tak neprepukne vôbec alebo iba v miernej forme.

Bezpečnosť očkovania

Pred uvedením akéhokoľvek lieku do používania, vrátane vakcín, prebieha rozsiahly výskum a klinické štúdie. Starostlivo sa skúma a pozoruje účinnosť aj bezpečnosť vakcín. V prípade akéhokoľvek podozrenia, že by vakcína nebola bezpečná, nesmie byť v žiadnom prípade uvedená na trh.

Po očkovaní sa niekedy môžu prejaviť nežiaduce účinky. Sú prejavom toho, že sa organizmus stretol s vakcínou. Najčastejšími vedľajšími účinkami sú bolesť, opuch v mieste vpichu, zvýšená teplota, únava, nevoľnosť. Všetky tieto príznaky sú prirodzenou reakciou na očkovanie. Spravidla majú krátkodobý charakter a odznejú do 1 – 2 dní.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť závažná, ale veľmi vzácna alergická reakcia. Preto sa odporúča aspoň 30 minút po očkovaní počkať v ambulancii lekára pre prípad, že by bola okamžite nutná odborná lekárska pomoc. Vždy treba dodržiavať pokyny lekára.

Ak sa u vás po očkovaní vyskytnú niektoré nežiaduce účinky  vo vysokej miere alebo ste zaregistrovali po očkovaní iné ťažkosti, spojte sa s lekárom, ktorý vám vakcínu podal. Nežiaduce účinky tiež môžete hlásiť priamo na adrese: Štátny úrad pre kontrolu liečiv, Kvetná 11, 825 08 Bratislava alebo na e-mailovej adrese [email protected].

Vakcína APEXXNAR

Na Slovensku sa dá očkovať proti pneumokokovým infekciám aj konjugovanou vakcínou APEXXNAR. Rizikovým skupinám a osobám vo veku nad 59 rokov je očkovanie plne hradené zo zdravotného poistenia.1

Pre klientov zariadení sociálnych služieb je očkovanie proti pneumokokovým infekciám povinné. Vyplýva to z §7, ods. 6 Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení v znení neskorších predpisov.

Očkovanie znižuje riziko rozvoja niekoľkých ochorení vyvolaných pneumokokom. Medzi tie najzávažnejšie patrí pneumokokový zápal pľúc, zápal mozgových blán a otrava krvi.

Tak ako každá očkovacia látka, ani APEXXNAR nemusí 100 % chrániť všetky očkované osoby pred invazívnym ochorením a pneumóniami spôsobenými kmeňmi Streptococcus pneumoniae, ktoré vakcína obsahuje, a nechráni pred typmi neobsiahnutými vo vakcíne ani inými mikroorganizmami.

Očkuje sa 1 dávkou vakcíny APEXXNAR (potreba preočkovania nebola stanovená). Proti pneumokokovým infekciám sa dá zaočkovať počas celého roka.2

O očkovanie vakcínou APEXXNAR môžete požiadať svojho všeobecného praktického lekára. Výdaj vakcíny je viazaný na lekársky predpis.

Zdroje: 1. Rozhodnutie MZ SR zo dňa 15. 4. 2023, číslo: S17088-2023-OKCHL-26157, ID návrhu: 26157. 2. Aktuálny súhrn charakteristických vlastností lieku Apexxnar, január 2023.