Často kladené otázky

  1. Čo je pneumokok?

  2. Pneumokok alebo Streptococcus pneumoniae je baktéria spôsobujúca závažné ochorenia, ako sú pneumokokový zápal pľúc, zápal mozgových blán alebo celkovú infekciu organizmu. U detí je najčastejším pôvodcom zápalu stredného ucha.

  3. Ako sa človek nakazí pneumokokom?

  4. Pneumokok sa prenáša kvapôčkovou infekciou, napríklad kýchaním alebo kašľaním. Mnoho ľudí patrí medzi tzv. prenášačov ochorenia. Majú pneumokoka v nosohltane bez toho, aby im spôsoboval ochorenie a o tom, že prenášajú ochorenie, vôbec nevedia. Ak sa človek s oslabenou imunitou stretne s nosičom, môže sa od neho nakaziť.

  5. Pre koho je pneumokok nebezpečný?

  6. Pneumokokovou infekciou sa môže nakaziť ktokoľvek, no najnebezpečnejšia je pre deti do dvoch rokov a seniorov nad 59 rokov. Akékoľvek oslabenie imunity tiež zvyšuje riziko nákazy. Ak človek trpí na chronické ochorenie (ako je napríklad chronické kardiovaskulárne ochorenie, chronické respiračné ochorenie, chronické ochorenie obličiek alebo pečene, diabetes a ďalšie), môže mať pneumokoková infekcia závažnejší priebeh.1

  7. Čo pneumokok spôsobuje?

  8. Baktéria Streptococcus pneumoniae spôsobuje pneumokokový zápal pľúc, zápal mozgových blán alebo sepsu (otrava krvi). Z menej závažných ochorení môže pneumokok spôsobiť zápal vedľajších nosových dutín a zápal stredného ucha. Aj tieto menej závažné infekcie však môžu spôsobiť nebezpečné komplikácie, napríklad rozšírenie infekcie do ďalších tkanív, ktoré môže zanechať trvalé dôsledky (napríklad porucha sluchu).

  9. Ako sa zisťuje prítomnosť pneumokoka?

  10. Prítomnosť pneumokoka sa preukáže v krvi, moči alebo sekréte dýchacích ciest.

  11. Ako sa pneumokokové ochorenia liečia?

  12. Pneumokokové infekcie sa liečia antibiotikami. Problémom je narastajúca odolnosť pneumokokov voči antibiotikám, čo znamená, že antibiotiká nezaberajú alebo zaberajú iba obmedzene. U seniorov a chronicky chorých je preto vyššie riziko hospitalizácie v súvislosti s pneumokokovými ochoreniami.2

  13. Ako sa dá pred pneumokokom chrániť?

  14. Pred pneumokokom existuje účinná ochrana vo forme očkovania. Dospelým sa podáva 1 dávka vakcíny injekčne do ramenného svalu. Potreba preočkovania nebola stanovená. Očkovanie proti pneumokokom očkovacou látkou APEXXNAR je pre osoby nad 59 rokov a/alebo chronicky chorých pacientov bezplatné, je plne hradené zo zdravotného poistenia. Pre klientov zariadení sociálnych služieb je toto očkovanie tiež bezplatné, navyše je pre nich povinné.3,4

  15. Pre koho je očkovanie určené?

  16. Očkovanie je vhodné predovšetkým pre malé deti do dvoch rokov a seniorov nad 59 rokov, u ktorých riziko nákazy pneumokovými infekciami stúpa. Jedným z dôvodov je aj pokles imunity v súvislosti s vekom.

  17. Ochráni očkovanie pred ochorením?

  18. Očkovanie očkovacou látkou APEXXNAR pomáha chrániť pred 20 sérotypmi baktérie, ktoré sú v nej obsiahnuté. Tieto typy spôsobujú väčšinu závažných pneumokokových ochorení. V roku 2022 bolo dokonca na Slovensku týchto 20 sérotypov zodpovedných až za takmer 90% prípadov invazívnych pneumokokových ochorení u osôb vo veku 59 rokov a starších.5 Neznamená to, že zaočkovaný človek nemôže ochorieť na pneumokokové ochorenie. Očkovanie tiež nechráni pred ochorením spôsobeným iným patogénom.